Nawet w nieskomplikowanym kodzie mogą znajdować się błędy. Problem ten dotyka każdego oprogramowania, nawet tego najprostszego. Przeczytałem kiedyś, że na 100 linijek kodu, w 1-3 znajduje się błąd. Wszakże tekst dotyczył programów napisanych w C++, aczkolwiek problem ten ma uniwersalny wymiar i dotyczy wszelkich języków programowania.
Pierwszy błąd, który znalazłem dotyczył "nieskończonych" wymiarów obiektu Tkinter "canvas". Okazało się, że po wczytaniu zdjęcia, ograniczałem rozmiar "canvas'u", do wymiarów zdjęcia, gdyż było to potrzebne do przypisania belek scroll'owania. Jednak sam "canvas" tworzony był dużo wcześniej i nie posiadał tych ograniczeń. Pomimo, że belki przewijania był niewidoczne, "canvas" można było przewijać w pionie, za pomocą rolki myszy oraz w poziomie trzymając wciśnięty klawisz shift i używając w tym czasie rolki myszy. Nie wiem jakie są realne ograniczenia w wymiarach "canvas", ale ja zaniechałem dalszego przewijania przy 35 tysiącach pikseli w poziomie. Nie wiem nawet, czy eksportując obraz w takiej rozdzielczości udało by się tego dokonać dla jakiegoś sensownego formatu np. jpg. Akurat nie pamiętam, czy te koordynaty były przechowywane jako float, czy integer. Jednak Python jest w stanie przechowywać dużo większe liczby całkowite, niż tradycyjne języki programowania. Udało mi się obliczyć 1000000! i zapisać tą wartość do pliku, bez stosowania żadnych dodatkowych bibliotek.
Drugi błąd dotyczył usuwania naniesionych markerów. Obiekty do usunięcia są rejestrowane, poprzez sprawdzenie, jakie obiekty pokrywają się z "testowym" wirtualnym obiektem, a badane jest to w miejscu naciśnięcia prawego przycisku myszy. Okazało się, że wczytany obraz, zawsze się pokrywał z tym obiektem, a co za tym idzie zawsze był usuwany. Naprawa tego błędu była prosta. Przed usunięciem pokrywających się obiektów, sprawdzane jest, czy dany obiekt przeznaczony do usunięcia posiada "tag" znajdujący się na liście "tag'ów" przypisywanych markerom. Jeśli posiada, to jest usuwany.
Mimo, że znalezione błędy były łatwe do uniknięcia, to mimo tego jakoś przesmyknęły się do programu. Pokazuje to jasno, że nawet w najprostszej funkcjonalności może kryć się nieprzewidziany błąd.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz