piątek, 10 marca 2017

Konkurs i wybór tematu.

Postanowiłem wystartować w konkursie (link), a w zasadzie zostałem do tego namówiony.

Na potrzeby tego konkursu postanowiłem stworzyć prostą aplikację do liczenia i oznaczania elementów na potrzeby nauk biologicznych. Założenie jest takie, że ładujemy zdjęcie do programu, zostaje ono wyświetlone w oknie jak w każdym programie graficznym i następnie po utworzeniu prostej kategorii możemy na to zdjęcie nanosić znaczniki graficzne, które są następnie automatycznie zliczane. Po zliczeniu wszystkich potrzebnych elementów można to zdjęcie wraz ze znacznikami zapisać, a otrzymane statystyki wyeksportować do pliku, w celu dalszego obrobienia danych w przeznaczonym do tego programie.

Jako język programowania wybrałem - Python. Zdaję sobie sprawę, że istnieją bardziej odpowiednie języki programowania do zbudowania offline'owej aplikacji na Windowsa, ale nie znaczy to, że nie można tego dokonać w Pythonie.  Zdecydowałem się również na użycie wbudowanego modułu Tkinter, gdyż posiada on całą podstawową funkcjonalność "okienek" i nie wymaga od niedoświadczonego użytkownika instalowania, żadnych zewnętrznych modułów. Jest często również postrzegany przez użytkowników jako przestarzały oraz bezużyteczny, aczkolwiek jest to dalekie od prawdy.

Zdaję sobie sprawę, że istnieje wiele bibliotek czy framework'ów, które są bardziej rozbudowane i być może nadawały by się lepiej: pyQt, wxPython, kivy oraz pygame, ale na potrzeby założonej funkcjonalności Tkinter wydaje się wystarczający.

1 komentarz:

  1. Cześć Mariusz, Super że wystartowałeś.
    Trzymam kciuki za powodzenie projektu. Będe obserwował Twoje postępy.

    OdpowiedzUsuń